affordable eating healthy

How I Afforded Shakeology.

2:22 PMJaime Messina


Let's face it, right now in our country many people are feeling some serious stress when it comes to money. Money is tight, and we just aren't spending it like we use to. When I was first approached about shakeology, my first thought was, "there is no way I can afford that". You see, I had really been wanting to make a change within myself and start getting healthy and fit. I was working a 9-5 job and then would spend 3 hours a day at the gym. One would think the 3 hours in the gym would be making a difference right? Wrong. I wasn't seeing the results I had hope to, and I now know that is because physically working out is only a small portion of getting healthy and fit. A friend of mine introduced me to a coach who was starting a challenge group, and she told me all about the at home programs, and shakeology. I thought it was great, but I didn't have the money....or so I thought. This is how I afforded my first challenge pack, and shakeology every month thereafter for the past 2 1/2 years. 


At first I was reluctant to completely cancel my gym membership which at the time was $19.99 at WOW. I didn't want to cancel, because I wasn't convinced that this at home stuff could actually work...so I didn't cancel at first. After talking to a few people about the benefits of shakeology, I decided to give it a try completely expecting it to be a one month thing. After my challenge pack arrived, it wasn't long before I started feeling a difference in my body due to both the workouts and the shakes. Within a week of drinking shakeology I was no longer complaining about headaches, I wasn't always feeling tired and sick, and I actually had energy. I knew very quickly that I needed to stay on this product, and that I needed to figure out a way to afford it. 

At that point I was not a coach yet, so I needed to get clever with my ways of affording shakeology. The first thing I did was cancel my gym membership which saved me $19.99 a month. I wasn't using it anyway so why not, but that wasn't enough to cover the cost of shakes. I then realized that I was getting at least one starbucks coffee a day which would equal at least $3. So I started making my coffee at home, and to make it more like a starbucks drink I actually would put it into my fridge and add it to my shake every morning kind of like a frappucinno (to this day I have coffee in my shake every morning). 


Another thing I noticed was that I was buying bottled waters, and not usually in cases. I was buying at least 3 individual bottles at the store a day. Depending on the size of the bottle, this equaled anywhere from $3-$6 a day. I offset this cost by purchasing a Brita and refilling a water bottle. Not only was I saving money, but I was saving our planet ;) yes I'm a geek. 


Every day for lunch my co-worker, who just so happened to be my best friend, and I would order out something 'healthy' for lunch. This usually cost me about $10 a day. I decided to start prepping my meals, and making my own lunch. I also instead of making something for breakfast would have my shake which helped to off set meal cost. I am not entirely sure how much money this saved me, but it absolutely saved me money! 


After drinking shakeology for about a month, I realized that I didn't need to take any extra vitamins. This was a HUGE cost for me. I was taking a TON of supplements each day. I can't remember them all, but the main ones were flax oil pills, fish oil pills, and a multi vitamin. Today for this blog post I decided to look up the cost of each of those things, and I was beyond shocked. Supplements alone per month were costing me over $50.



All of these things added up! This was even BEFORE me becoming a coach and getting a 25% discount on the product, and I still was able to offset the cost of shakeology. For me, I was going to find a way to make it work, because I really believe in the product. I could feel it working for me, and I did not want to lose that. If that meant I had to stop spending money on beer and going out to eat, I was going to do it. Luckily there were a few other things I could do to make it work as well. It ended up that changing what I was spending my money on not only made shakeology affordable for me, it was actually saving me an extra couple hundred dollars per month! 

This is what I came up with:

Gym Membership: $19.99 per month
Coffee: $3 per day X 29 days = $87 per month
Bottled water: $5 per day X 29 days = $145 per month
Supplements and Vitamins: AT LEAST $81.98 per month

All that added together (and that is not even counting me not ordering out lunch anymore) totaled $333.97 per month! Shakeology before the coach discount, and before saving the shipping cost on HD equals $129 a month. So I figured out how to cover the cost and then some! Cha Ching!



If you are interested in learning more about shakeology, or becoming a coach on my team, fill out the form below! I would love to hear from you!


Fill out my online form.

You Might Also Like

0 comments